1
        

Lielākā krāpšana zelta ieguves vēsturē

 
31/05/2018
 
Atceries, par šiem tikai aptuveni 20 gadus vecajiem notikumiem jau ir uzņemta arī filma?

«Toronto, 1997.gada 5.maijs. Zelta krājumu uziešana Indonēzijā, ko šeit strādājošā Kanādas kompānija «Bre-X Minerals Ltd.» nodēvējusi lielākajām šā gadsimta atradnēm, ir līdz šim nepieredzēta falsifikācija.

Kanādas konsultantfirma «Strathcona Mineral Services Ltd.» pavēstījusi, ka atradusi pierādījumus, ka «Bre-X» ir pašrocīgi izmainījusi atrastā zelta paraugus, kā rezultātā nepareizi noteikta Indonēzijas salas Kalimantānas džungļos esošajās Busangas raktuvēs atrodamā zelta vērtība. Tas nosaukts par bezprecedenta maldināšanas gadījumu zelta ieguves vēsturē.

Kompānija «Bre-X» apgalvoja, ka šajās atradnēs var iegūt 71 miljonu unces zelta, savukārt «Strathcona» pēc novērtējuma apgalvo, ka šeit esošajam zeltam nav ekonomiskā ziņā nozīmīgas vērtības. Toronto birža uzreiz pārstāja tirgoties ar «Bre-X» akcijām, ņemot vērā šo negatīvo ziņojumu.

Kompānijas «Bre-X» priekšsēdētājs Deivids Velšs, kurš 1993.gadā sāka nodarboties ar zelta ieguves biznesu šajā Indonēzijas daļā, pirms tam bija gandrīz nonācis līdz bankrotam un ieguldīja pēdējos 10 000 Kanādas dolāru (7200 ASV dolāru) Busangas raktuvēs Indonēzijā, pierunādams draugus investēt 200 000 Kanādas dolāru šajā neizpētītajā zelta ieguves rajonā.

D.Velšs atzinis, ka konsultantfirmas ziņojums viņa kompāniju ir «pazudinājis». Satrauktie akciju īpašnieki nedēļām ilgi gaidīja iznākumu šajā lietā, kamēr tika gatavots «Strathcona» novērtējums. Panikas pārņemti, tie centās atbrīvoties no savām akcijām, un līdz ar to «Bre-X» īpašumu tirgus vērtība mazinājās par gandrīz 3 miljardiem Kanādas dolāru (2,1 miljardu ASV dolāru). Daudzi no viņiem zaudējumos vainoja tieši Velšu. Viņš gan centies pārliecināt akcionārus, ka kompānijas esošie īpašumi tiks saglabāti viņu interesēs. Akcionāri tiesā jau ierosinājuši vismaz astoņas kopdarbības prasības.

Pastiprināta uzmanība pievērsta arī D.Velša, viņa sievas un citu kompānijas amatpersonu veiktajiem biržu darījumiem 1996.gadā, kas devusi aptuveni 77 miljonu Kanādas dolāru (55 miljonu ASV dolāru) peļņu. Zelta ieguves izpētes firma «Bre-X», kas 1993.gadā sāka darboties ar niecīgiem līdzekļiem, ātri kļuva par Toronto biržas favorīti pēc tam, kad parādījās daudzsološi ziņojumi par Busangas raktuvju potenciālu. Tomēr dažādas baumas par pašu kompāniju un atradnēm Indonēzijā sāka izplatīties pēc 19.marta, kad kompānijas galvenais ģeoloģijas speciālists it kā izdarījis pašnāvību.

Maikls de Guzmans izlēca no helikoptera, kad tas viņu veda uz tikšanos ar kompānijas «Freeport - McMoRan Copper&Gold Inc.» amatpersonām, kas kopā ar «Bre-X» piedalījās Busangas zeltraktuvju attīstīšanas projektā. Nedēļu vēlāk šī kompānija paziņoja, ka tās veiktajos kontroles testos konstatēti «nenozīmīgi» zelta krājumi. Pirms nepilna gada vairākas pasaules vadošās zelta ieguves kompānijas aktīvi centās pārsolīt cita citu, lai varētu atpirkt no «Bre-X» daudzsološās atradnes.»

Avots: Reuter

Atpakaļ