Nesen arheologu komanda Billundā (Dānija) atklāja intriģējošu atradumu – aptuveni divus tūkstošus zelta spirāļu, kuras speciālisti datē ar Bronzas laikmetu.
Zelts šajās vietās gan atrasts arī jau agrāk – pēdējo gadu laikā arheologi no zemes izrakuši vairākus dārgmetāla artefaktus. Tomēr šīs spirāles zinātniekus ieveda strupceļā. Viņi atradumu nosaukuši par „zelta rēbusu”. Katra spirāle izgatavota no saplacinātām tīra zelta drātīm, tikai 0,1 milimetra biezumā.
Dažas no tām sasniedz trīs centimetru garumu un sver no 200 līdz 300 gramiem. Par spirāļu pielietojumu tajos laikos atliek tikai minēt, tomēr Dānijas Nacionālā muzeja pārstāvji uzskata, ka, visticamāk, tās izmantoja upurēšanai dieviem.
Bronzas laikmetā viens no visgodājamākajiem simboliem bija saule, bet zeltam toreiz dzīvojošo cilvēku izpratnē piemita maģisks spēks. Pilnīgi iespējams, ka, kā garīdznieks, tā karalis nēsāja pirkstā zelta gredzenus, bet zelta spirāles reliģisko rituālu laikā lika uz galvas vai talāra kā rotas. Tāpat nav izslēgts, ka šos zelta izstrādājumus lika kapenēs kā daļu no upura.
Lai kā arī kāds būtu šo zelta spirāļu pielietojums, tās kā vēsturisks atradums ir unikāla vērtība.