1
        

Latvijas zelta nedienas turpinās: Vācu okupācija un Ienaidnieka īpašumu pārzinis

 
26/05/2016

 

Jauns akcents britu politikā Baltijas valstu zelta piederības jautājumā iezīmējās 1941. gada jūlijā, kad Latviju, Lietuvu un Igauniju okupēja na­cistiskā Vācija. Tas Lielbritānijas valdībai radīja iespēju pakļaut bloķētos Baltijas valstu līdzekļus speciālam likumam par tā īpašuma pārvaldīšanu, kurš atrodas ienaidnieka ieņemtajā teritorijā.

Proti, Baltijas valstu īpašumi Lielbritānijā nonāca īpašas valdības iestādes — "The Custodian of Enemy Property" (Ienaidnieka īpašumu pārzinis) — pārziņā. Britu valdība tagad juridiski varēja deponēt šos īpašumus līdz tam laikam, kad izbeidzas karastāvoklis un ir iespējams noskaidrot likumīgos īpašniekus vai arī rīkoties ar šo īpašumu pēc valdības īpaša norādījuma.

Tādējādi Lielbritānija neuzskatīja Baltijas valstis par savām ienaidniecēm, bet tikai atzina to faktisko stāvokli, proti, nespēju brīvi rīkoties un pakļaušanos Vācijas okupācijas varai. Kara laikā britu kreditori no "Bond and Share Society" prasīja valdībai, lai tā sadala bloķētos Baltijas valstu līdzekļus. Britu val­dība to neizdarīja, aizbildinoties ar juridiskiem un finansiāliem argu­mentiem.

Kad 1945. gadā karš beidzās un Latviju, Lietuvu un Igauniju atkal okupēja PSRS, Baltijas valstu līdzekļu juridiskais statuss Lielbritānijā netika mainīts, jo tā britu valdībai bija izdevīgāk kontrolēt šo līdzekļu tālāko likteni. Nepārtraukti tika atgādināts, ka Baltijas valstīs īstenotās PSRS politikas dēļ Lielbritānija bija cietusi finansiālus zaudē­jumus, un tā vēlējās paturēt šo valstu īpašumus kā ķīlu, lai panāktu kom­pensācijas.

Lielbritānijas likumdošana noteica, ka britu kreditoriem Baltijas valstu apķīlātais zelts nevar tikt sadalīts bez īpaša likuma pieņem­šanas. Lielbritānija arī de iure neatzina PSRS veikto okupāciju, tādējādi bloķējot Padomju Savienības tiesības uz Baltijas valstu īpašumu. Jau sākot ar 1940. gada vasaru, britu valdība sāka sarunas ar PSRS par abu pušu savstarpējo finansiālo pretenziju nokārtošanu.

Avots: delfi.lv

Iepriekš:
Padomju režīms no Latvijas pagrābj 1615 kilogramus zelta
Latvijas zelts lielvalstu kasēs jeb kā tika izsaimniekots mūsu zelts

Atpakaļ