Pirms zeltu sāka aktīvi izmantot kā naudu, tas tika lietots arī citiem mērķiem, piemēram, juvelierizstrādājumos. Tas sakņojās pārliecībā, ka juvelierizstrādājumi vienmēr būs pieprasīta prece un zelta īpašniekiem nav jāuztraucas, ka to vērtība pazudīs. Zelta vērtība nebalstās ticībā, pārliecībā vai valdības garantijās, bet gan pašā zelta tirgus vērtībā. Tajā pašā laikā papīra valūtas vērtība balstās tikai un vienīgi ticībā; valdības spēks, likumi par naudas apriti, plašā tās pielietošana un tradīcijas ir devušas šai ticībai reālu iemiesojumu.
Tā kā cilvēki nevēlas nonākt cietumā vai zaudēt savus aktīvus, viņiem nākas krāt papīra valūtu, lai maksātu nodokļus. Bitcoin nepiemīt iekšējā vērtība kā zeltam, un šai „naudai” nav arī izmantošanas vēstures un izplatības sabiedrībā kā papīra valūtām. Tāpat nav arī vēsturisku precedentu, lai privātā kārtā radīta nekonvertējama valūta funkcionētu kā nauda.
Ticēt tam, ka, neskatoties uz šīm grūtībām, bitcoin veiks lēcienu no spekulatīva, netverama finanšu aktīva uz naudu, nav pamata. Bitcoin piekritēji ignorē visus naudas un ekonomikas likumus, aizmirstot vēsturi, norobežojas no veselā saprāta un uzbrūk jebkuram, kurš viņiem nepiekrīt, apvainojot aizspriedumos un muļķībā. Viņu pašpārliecinātību vairo fakts, ka daudzi izveidojuši savas papīra valūtas bagātības, pateicoties vēl lielākiem izdomājumiem. Taču šis burbulis, līdzīgi pārējiem, beigsies slikti. Turklāt tie, kas tic panākumiem, ne tikai zaudēs naudu, bet ironiskā kārtā arī uzlabos fiata [jeb bezseguma nauda, kas ir valūta, kurai pašai par sevi nepiemīt nekāda īpaša vērtība, bet to lieto kā naudu, parasti uz valdības rīkojuma pamata] valūtu reputāciju un palīdzēs valdībām vēl vairāk diskreditēt brīvo tirgu.
Savā bitcoin entuziasmā tie, kuri meklē fiata valūtu alternatīvu, nenovērtē zeltu. Turklāt viņi nenovērtē jauno tehnoloģiju sniegtās iespējas, kas ievērojami uzlabo zelta praktiskumu naudas lomā. Piemēram, Goldmoney Inc. ļauj saviem klientiem pirkt zeltu, turēt to kompānijas Brink’s glabātuvēs un izmantot kā naudu pat bez fiziskas tā piegādes. Ar mobilās aplikācijas palīdzību klienti var pārskaitīt jebkādu zelta daudzumu jebkurai trešajai personai, kurai ir atvērts konts Goldmoney. Pastāv iespēja izmantot arī bezmaksas debeta karti, lai ātri konvertētu savu zeltu papīra valūtā un izmantotu norēķiniem. Goldmoney faktiski atrisina visas problēmas, kuras bitcoin aizstāvji pieraksta zeltam un kuras, viņuprāt, atrisina bitcoin. Taču bitcoin straujais cenu pieaugums pēdējos gados un iegūtā bagātība ir novērsis uzmanību no šiem vienkāršajiem faktiem. Diemžēl lielākā daļa šīs bagātības tuvākajā laikā izzudīs.
Bitcoin fanāti mīl apgalvot, ka kriptovalūtas ir labākas par zeltu, pateicoties savai anonimitātei un drošībai. Taču tas ir mānīgs priekšstats par drošību. Kaut gan valdības nevar uzlauzt bitcoin drošības kodu (kaut gan – kas to lai zina, kas mūs gaida nākotnē), tās noteikti var padarīt kriptovalūtas nelikumīgas.
Bitcoin aizstāvji arī apgalvo, ka zelts ir mazāk efektīvs risku un augsto glabāšanas komisiju dēļ, kas saistīti ar trešajām pusēm un ka kriptovalūtām šādu problēmu nav.
Taču šie šķēršļi ir mazāk apgrūtinoši, nekā tam gribētos ticēt. Kompānija Brink’s veic zelta uzglabāšanu vairāk nekā 150 gadus. Klienti ne reizi nav zaudējuši kaut unci zelta. Turklāt zelta drošas glabāšanas nepieciešamība ne reizi nav traucējusi tam funkcionēt kā naudai pagātnē un netraucēs arī nākotnē. Uzglabāšanas nepieciešamība skaidrojama ar to, ka zeltam piemīt patiesa un īsta vērtība. Savukārt bitcoin glabāšana nav nepieciešama, jo šai valūtai nav ko saglabāt.
Autors: Peter Schiff, kompānijas Euro Pacific Capital Inc. prezidents un galvenais stratēģis, Austrijas ekonomikas skolas un Ludviga fon Mizesa institūta pārstāvis. Viņu bieži aicina kā ekspertu uz CNBC, Fox News, CNN, CNN International un Bloomberg Television, citē finanšu izdevumi.
Savu uzskatu dēļ par ASV dolāru, fondu un obligāciju tirgiem, kā arī ASV ekonomiku ieguvis iesauku Dr. Doom. Plaši pazīstams ar savu 2008.gada krīzes prognozi.