1
        

Zelts – kredītkartēs, mutē, degvīnā, kosmosā un citur jeb vairāki aizraujoši šī cēlmetāla izmantošanas veidi

 
26/07/2016

 

Zelts ir viegli apstrādājams cēlmetāls, kura spožums apžilbina daudzus. Tādēļ nav brīnums, ka to izmanto ne tikai ražošanā, bet arī dažādu amizantu luksusa preču radīšanā.

Televīzijas kanāls "National Geographic" apkopojis desmit dažādus veidus, kā var izmantot zeltu. Taču ja vēlies uzzināt, cik sarežģīti un grūti ir iegūt kāroto cēlmetālu, no 21.jūlija skaties realitātes seriāla "Jukonas zelts" jauno, 4.sezonu.

Būvniecība: zelta jumti, stikli

Ikviens no mums zina zeltītos baznīcas torņus. Viegli apstrādājamā metāla segums nodrošina ilgmūžību un ir rūsas izturīgs. Šāds jumts izmaksā dārgi, taču atmaksājas. Zelta pigmentu aizvien vairāk izmanto stikla apstrādē. Nedaudz zelta pulvera stiklam piešķir bagātīgu rubīnskarkanu toni. Zelta pārklājums ir labs atstarotājs, tādēļ vasarā tas aiztur saules starus un palīdz saglabāt vēsumu, bet ziemā – siltumu un komfortablu temperatūru.

Kosmosā: zelta sejsargi

Astronautu ķiveru sejsargi ir pārklāti ar plānu zelta kārtiņu, kas palīdz aizsargāt acis un ādu no spēcīgiem saules stariem un radiācijas.

Finanses: no zelta darinātas kredītkartes

Absolūts statusa simbols! Šādi ļoti turīgi cilvēki var apliecināt savas īpašās iespējas. Pirms dažiem gadiem "Sberbank-Kazakhstan" laida klajā īpašu "Visa Infinite Exclusive" karti, kas bija gatavota no tīra zelta ar 26 dimantiem! Sākotnējā maksa par karti bija 100 000 ASV dolāru, atjaunošanas maksa – 2 000 ASV dolāru gadā. Karte gan tika piedāvāta vien TOP 100 "Visa Infinite" klientiem.

Arī "JP Morgan Chase Palladium" karte ir apstrādāta 24 karātu zeltu un platīnu; klienta vārdu un uzvārdu tajā iegravē ar lāzeri. Šīs maksājumu kartes gada maksa ir tikai 595 ASV dolāri, un tās saņemšanai nav īpašu nosacījumu, vien atbilstība privātbaņķiera pakalpojuma saņemšanai kādā no "JP Morgan" struktūrvienībām.

Medicīna: zelta zobi

Cilvēki bieži vien iesmej par to, ka zelta zobi piestāv popzvaigznēm vai gangsteriem. Patiesībā zelts zobārstniecībā izmantots teju vienmēr, jo tas ir ķīmiski inerts, nealerģisks un viegli apstrādājams materiāls. Izrādās, jau 700 gadus p.m.ē. etruski izmantoja zelta stieples, lai iestiprinātu mākslīgus zobus.

Šo materiālu zobārstniecībā plaši izmantoja līdz pat pagājušā gadsimta 70.gadiem. Tomēr strauji pieaugošās dārgmetāla cenas lika meklēt alternatīvus risinājumus. Tagad zelta izmantošana zobārstniecībā atkal palielinās tā iemesla dēļ, ka mazāk ķīmiski inerti materiāli ilgākā laikā var negatīvi ietekmēt veselību.

Dzērieni: degvīns ar zelta lapiņām

"Goldschläger" degvīns ir viens no slavenākajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kurā peld nelielas zelta lapiņas. Tas ir Šveicē izgudrots kanēļa šņabis, kas satur plānas 24 karātu zelta lapiņas. Praktiski entuziastu pētījumi liecina, ka vienā pudelē ir ne vairāk par 0,1 g zelta. Viena pudele, starp citu, maksā tikai aptuveni 25 britu mārciņas. Ar zelta piedevu klajā laists arī "Smirnoff" degvīns.

Par vēl pieciem zelta izmantošanas veidiem lasi turpmāk!

Avots: la.lv

Atpakaļ